sluit X

Stuur door naar:

* Naam van de geadresseerde
*, (xx@domain.nl) E-mail adres van de geadresseerde.
Stuur eventueel een opmerking of toelichting mee.

Kunnen universiteiten nog bezuinigen op overhead?


De universiteiten zijn tegenwoordig platte organisaties met relatief weinig overhead. Veel van het ondersteunend personeel werkt direct aan onderwijs en onderzoek, het management is bovendien zelf wetenschapper en geeft richting aan het onderwijs- en onderzoeksproces aan de universiteit.

Het personeel van de universiteiten is verdeeld in wetenschappelijk personeel en ondersteunend personeel. Onder wetenschappelijk personeel vallen docenten, onderzoekers, universitair docenten, universitair hoofddocenten, hoogleraren en promovendi. Het ondersteunend personeel bestaat voor een deel uit personeel dat direct bijdraagt aan het onderwijs- en onderzoeksproces, zoals studentendecanen, en studieadviseurs. Dit deel van het ondersteunend personeel wordt terecht niet tot overhead gerekend.

Tot de echte overhead wordt het overige ondersteunend personeel gerekend, waaronder medewerkers van bestuur, directie, lijnmanagement en algemeen beleid, P&O, financiën en control, informatisering en automatisering, marketing en communicatie, facilitaire zaken, juridische zaken en secretariaten. Op deze overhead is de afgelopen jaren flink bezuinigd.

OVERHEAD UNIVERSITEITEN RELATIEF LAAG

Uit de rapportage Benchmark Overhead (Berenschot,) bleek al in 2007 dat de overhead van universiteiten met een percentage van 25,3 in vergelijking met andere sectoren gemiddeld was. Door te bezuinigen is het percentage van 25,3% in 2005 teruggelopen tot 24,5% in 2008. Ter vergelijking: de overhead bij ministeries bedraagt zo’n 45% en bij gemeenten 35%.

CIJFERS

Grafiek: Omvang overhead per sector Grafiek: Omvang overhead per sector

 

Download pdf

 

Informatie voor pers en politiek

Meike Verhagen, woordvoerder VSNU 06-43 26 97 55

 

De film van 1,5 miljard
Investering in kennis essentieel voor internationale positie Nederland